fbpx

WEB Yazılımı Nedir?

Web programlama olarak da geçen web yazılımı kullanıcıların ziyaret ettiği alan adı altında içeriğe, hizmete, ürünlere etkileşimli bir şekilde Google, Yandex gibi tarayıcılar üzerinden ulaşıp kullandıkları yazılım türüdür. Bir web sitesinin nasıl yapıldığı konusu web yazılımı ile gerçekleşmektedir. Yani web siteleriyle ilgili; veri yazma, veri alma gibi işlemlerin yapıldığı arka planda çalışan işlemlerin tümü web yazılım kapsamı altındadır.

Web yazılımları işletme otomasyonları, uygulama panelleri, e-ticaret siteleri gibi ihtiyaca yönelik her türlü konuda sizlere cevap oluşturabilmektedir.

WEB Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Programlama diline ve içerik yapısına göre ikiye ayrılır.

Programlama diline göre web yazılım da kendi içerisinde 2’ ye ayrılır.

Statik (Sabit) Web Yazılım/ HTML

Dinamik Web Yazılım/ PHP – .NET

İçerik yapısına göre web yazılım ise 5 çeşittir.

Kurumsal Web yazılım

Özel Web yazılım

Hazır Web yazılım

E-Ticaret Web yazılımı

Mikro Web yazılım

Programlama diline göre yazılım çeşitlerini inceleyecek olursak:

HTML – Statik Web Sitesi

Veri tabanı kullanmadan sabit olarak hazırlanmış web sitesidir. Chrome, İnternet Explorer gibi tarayıcılar HTML kodlarını işleyerek bu kodları web sayfasına dönüştürür.

Sadece html kod ile düzenleme yapılabilen bir yazılım çeşididir. Yani bir yönetim paneli yoktur.

Statik (sabit) olma nedeni kod açığı olmamasıdır. HTML web sitesi veri tabanı olmadığı, sunucu üzerinden alışveriş işlemleri ve giriş çıkış işlemleri yapılmadığı için hacklenme yapılamaz.

Günümüzde çok yaygın olan bu çeşidi genel olarak güncelleme gerekmeyen web siteleri tercih eder.

PHP – .NET – Dinamik Web Sitesi

Bir veri tabanı kullanarak hazırlanmış web sitesini ifade eder.

Arka planında web programlama dilleri kullanılarak hazırlanan, kullanıcıların web sitesini hiçbir yazılım bilgisi olmadan güvenli ve kolay şekilde güncellemesini sağlayan bir sistemdir. Yani kullanıcılar web sitesi nasıl yapılır bilmeseler dahi web sitesinin görsel ya da yazılı içeriklerini kolayca yönetebilirler.

Bu şekilde web sitesi ortalama 3 ya da 4 yıl firmalar tarafından kullanılabilmekte olup güncelleme ihtiyaçları olmaktadır.

Dinamik web sitesi programlamasında .NET ve PHP sıklıkla kullanılan programlama dilleridir.

Dinamik olarak hazırlanan web sitesi statik (sabit) bir web sitesine göre çok daha fazla tecrübe, özen gerektirir. Bunun en önemli nedeni dinamikte kodlama sırasında oluşan bir açığın giderilmemesidir.

Programlama sırasında gözden kaçan bir kod açığı web sitesine dışarıdan başka birilerinin erişimlerine fırsat verir. Bu nedenle site tecrübeli kişiler tarafından hazırlanmalı ve yayınlanmadan önce gereken güvenlik testleri yapılmalıdır.Bir cevap yazın

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz!
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz