fbpx

Pazar Araştırması Nedir?

Günümüz teknolojileri, tüketicilerin alacakları ürünü veya hizmeti satın almadan önce e-ticaret sitelerinde pazar araştırması yapmalarına ve satın alma kararlarını herkesten bağımsız olarak verebilmelerine imkân tanımaktadır.

Ayrıca tüketiciler, satış veya müşteri temsilcileriyle konuşmak zorunda kalmadan, çevrimiçi yorumları okuyarak ya da sosyal medyadaki bağlantılarının vereceği tavsiyeler üzerine satın alma kararı verebilmektedirler. Bu nedenle, pazarlama stratejisi günümüz tüketicilerinin alışveriş alışkanlıkları ve satın alma yöntemlerine göre belirlenmelidir.

Günümüz tüketici davranışlarını dikkate alarak pazarlama stratejisi belirlerken, müşterilerinizin kim olduğunu, kendi pazarınızda hedef kitlenizin satın alma kararlarını ve davranışlarını neyin etkilediğini derinlemesine anlamanız gerekir.

Pazar Araştırması Nedir?

Pazar araştırması; marka, ürün ve hizmetlerinizin nasıl algılandığını tespit etmek maksadıyla hedef pazarınız ve müşterileriniz hakkında bilgi toplama sürecidir.

Pazar araştırmaları sayesinde, bir sektörün çeşitli alanlarına ilişkin birçok soruya yanıt bulunabilir. Bu alanların her birine odaklandıkça müşterilerinizin kim olduğu ve onların davranışları hakkında daha doğru tahminler yapmanız mümkün olabilir.

Yapılan çalışmalar, pazar araştırmalarının deneyim yani tecrübeden öte faydalar sunduğunu ortaya koymaktadır.

Pazar Araştırması Neden Yapılır?

Pazar araştırmaları müşterilerinizle bulundukları yerde buluşmanızı sağlar. Pazar araştırmaları sayesinde müşterilerinizin sorunlarını, sıkıntılarını ve çözüm önerilerini anlayarak, ürün veya hizmetlerinizi onlara hitap edecek şekle dönüştürebilirsiniz.

Pazar araştırması birçok konu hakkında bilgi sağlar. Bunlardan bazıları aşağıda sunulmuştur:

  • Hedef kitleniz ve mevcut müşterileriniz ürün veya hizmet araştırmalarını nerede yapıyorlar?
  • Sektörünüzde ve müşterilerinizin gözünde trend olan nedir?
  • Pazarınızı kimler oluşturuyor ve zorlukları neler?
  • Hedef kitleniz arasında satışınızı ve dönüşümleri neler etkiler?
  • Belirli bir ürün veya marka hakkında tüketici tutumları nelerdir?
  • Yatırım yaptığınız iş girişimlerine talep var mıdır?
  • Satış fırsatına dönüştürülebilecek, ele alınmayan veya yetersiz hizmet verilen müşteri ihtiyaçları nelerdir?

Sonuç olarak pazar araştırmaları; tecrübe, varsayım ya da öngörülerin aksine, müşterilerinizin ve hedef kitlenizin davranışlarına ulaşabilmeniz için bilgi almanıza olanak tanır. Bu durum, pazar araştırmaları sonucu elde edeceğiniz veriler sayesinde daha doğru kararlar vermenizi sağlar.

Pazar araştırması nedir?

Pazar araştırması; marka, ürün ve hizmetlerinizin nasıl algılandığını tespit etmek maksadıyla hedef pazarınız ve müşterileriniz hakkında bilgi toplama sürecidir.

Pazar araştırması neden yapılır?

Pazar araştırmaları müşterilerinizle bulundukları yerde buluşmanızı sağlar. Pazar araştırmaları sayesinde müşterilerinizin sorunlarını, sıkıntılarını ve çözüm önerilerini anlayarak, ürün veya hizmetlerinizi onlara hitap edecek şekle dönüştürebilirsiniz.Bir cevap yazın

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz!
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz